Συντάχθηκε από τη Ζωή Αθανασίου

Την Πέμπτη 7 Μαρτίου επισκέφτηκε το σχολείο μας η ψυχολόγος, κ. Τάνια Κωτούλα, στο πλαίσιο ενημέρωσης και συζήτησης με τους εκπαιδευτικούς σχετικά με τη διαχείριση δύσκολων καταστάσεων μέσα στην τάξη και το σχολείο.

Στη δίωρη συνάντηση, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των παρευρισκομένων, ιδιαίτερη αναφορά έγινε στα αναπτυξιακά χαρακτηριστικά των έφηβων μαθητών/τριών, καθώς και στους στόχους της εφηβείας. Η κ. Κωτούλα αναφέρθηκε στο σχολείο ως σύστημα που θέτει σαφή όρια και κανόνες, ενώ παράλληλα σκιαγράφησε τον αποτελεσματικό εκπαιδευτικό ως άτομο με ενσυναίσθηση, κατανόηση και ταυτόχρονα οριοθέτηση.

Ως εκπαιδευτικοί και ως γονείς «θέλουμε τα παιδιά μας να περάσουν από το αναπτυξιακό στάδιο της εφηβείας με υγεία» χαρακτηριστικά ανέφερε η κ. Κωτούλα και για το λόγο αυτό είναι χρήσιμο -αν όχι απαραίτητο- να συμβουλευόμαστε τους ειδικούς επιστήμονες για την αντιμετώπιση καταστάσεων που προβληματίζουν ή/και παρεμποδίζουν τη μαθησιακή λειτουργία στην τάξη.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κ. Κωτούλα τόσο για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση όσο και για την άψογη συνεργασία.

Kotoula