Συντάχθηκε από την Αγαθή Μπρούτσου

Η ποίηση είχε ανέκαθεν μια μυστηριακή, ευεργετική ιδιότητα να απαλύνει τις υπαρξιακές αγωνίες μας, να καθαγιάζει τα πάθη μας, να κάνει τις σκέψεις μας και τις ιδέες μας πιο απτές , πιο υπαρκτές.

Γιατί λοιπόν διαβάζουμε ποίηση;

..γιατί διαβάζοντας ποίηση μπορούμε να διαρρήξουμε τη θνητότητα και να αγκαλιάσουμε την αιωνιότητα.

...γιατί η ποίηση εισχωρεί  στις ρωγμές μας ως πάθος.

...γιατί αγαπούμε σε αυτόν τον κόσμο ό,τι κλαίει.

...γιατί αργοπεθαίνει όποιος γίνεται σκλάβος της συνήθειας και δεν αλλάζει το βήμα του.

...γιατί η ποίηση είναι μια πόρτα ανοιχτή.

...γιατί τούτο το καράβι της φυγής είναι εντός μας και μόνο.

...γιατί ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α3 Γυμνασίου, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ποίησης (21 Μαρτίου), αφού  ήρθαν σε επαφή με έργα σπουδαίων ποιητών, βίωσαν τη μαγεία της ποίησης και την μεταμόρφωσαν  δημιουργικά σε κολάζ κάνοντας πράξη το στίχο του Ελύτη.. «την άνοιξη ,αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις».

Εμψυχώτριες της δράσης ήταν η κα Μπρούτσου Αγαθή,φιλόλογος και η κα Ντζιαβού Κωνσταντίνα,καθηγήτρια εικαστικών.

poetry