Συντάχθηκε από τον Πέτρο Τσιμπερόπουλο

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 επισκέφθηκε το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας κλιμάκιο του Τμήματος Τροχαίας Καρδίτσας με υπεύθυνο τον Αστυνόμο κ. Τηλέμαχο Σωτηρόπουλο.

Στόχος της δράσης ήταν η ενημέρωση, η επιμόρφωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών,  καθώς και όλων των μελών της σχολικής κοινότητας ως προς την πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων. Η Τροχαία Καρδίτσας υλοποιεί αυτό το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στα σχολεία με στόχο να εξηγήσει την έννοια του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και τη σημασία του σεβασμού στους κανόνες του για την ασφάλειά μας. Προβλήθηκαν σχετικά βίντεο και συζητήθηκαν θέματα σωστής οδικής συμπεριφοράς στην καθημερινή μας ζωή. Ο κ. Σωτηρόπουλος τόνισε ότι η σωστή οδηγική και γενικότερα οδική συμπεριφορά πρέπει να καλλιεργείται και να μαθαίνεται από πολύ νωρίς στα παιδιά και η Τροχαία είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που εργάζεται προς αυτή την κατεύθυνση.

Ο Διευθυντής, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες του Μουσικού Σχολείου ευχαριστούν το Τμήμα Τροχαίας Καρδίτσας για το σπουδαίο έργο που προσφέρουν στην τοπική κοινωνία.

traffic police