Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας (10 Οκτωβρίου) το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας υλοποίησε δράσεις ευαισθητοποίησης σε όλα τα τμήματα της Α΄ Γυμνασίου.

Τις δράσεις ανέλαβαν οι φιλόλογοι του Τμήματος Ένταξης του σχολείου μας, Μπουρλή Πρεσβεία και Λαζινού Μαρία, που μίλησαν στα παιδιά για την ψυχική υγεία ως αναπόσπαστο κομμάτι της υγείας και τους παράγοντες που μπορούν να την κλονίσουν. Έμφαση δόθηκε στους τρόπους που χρησιμοποιεί ο καθένας μας για να καταπολεμήσει αρνητικά συναισθήματα και σκέψεις που τον/την απασχολούν μέσα από την ενασχόληση με τις τέχνες, τον αθλητισμό, τα ζώα, τη φύση, με τη συζήτηση με κάποιο πρόσωπο εμπιστοσύνης (γονέα, εκπαιδευτικό) ή κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο). Αναφορά έγινε τέλος και στις γραμμές στήριξης που λειτουργούν με την υποστήριξη πανεπιστημιακών ιδρυμάτων και λειτουργούν όλο το 24ωρο, δωρεάν και ανώνυμα.

MixCollage 14 Nov 2023 11 02 PM 3672