Συντάχθηκε από τη Ζωή Αθανασίου

Το πρωί της Παρασκευής 27 Οκτωβρίου 2023 και στον χώρο του Διοικητηρίου του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη εκδήλωση για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου. Στο πρώτο σκέλος της εκδήλωσης, ο Διευθυντής του σχολείου, κ. Λίτσιος, όπως άλλωστε συμβαίνει παραδοσιακά αυτή την ημέρα, μετά την ανάγνωση του Πρακτικού και τον ορισμό του Σημαιοφόρου και των Παραστατών, παρέδωσε την ελληνική σημαία στον σημαιοφόρο, ενώ στη συνέχεια αναγνώστηκαν τα ονόματα των μαθητών και των μαθητριών που απέσπασαν αριστεία και βραβεία για την επίδοσή τους το προηγούμενο σχολικό έτος.

Στο δεύτερο σκέλος, μέσα από την αφήγηση των μαθητριών της Β’ Λυκείου Ούπα Μαρίας και Κουλουκύθα Δέσποινας και την προβολή βιντεοσκοπημένων αποσπασμάτων ιστορικών εκπομπών της τηλεόρασης, ξεδιπλώθηκαν θρησκευτικά και ιστορικά γεγονότα που συνδέονται με την ημερομηνία της 28ης Οκτωβρίου. Χαρακτηριστικά αναφέρθηκε η ιστορία γύρω από τη μετάθεση της γιορτής της Αγίας Σκέπης από την 1η Οκτωβρίου στην 28η, τα ιστορικά γεγονότα γύρω από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης εκείνες τις ημέρες, και φυσικά το χρονικό της αρνητικής απάντησης του Ιωάννη Μεταξά και την εκκίνηση του πολέμου το 1940. Ιδιαίτερη μνεία δόθηκε στη συμμετοχή πολεμιστών από την Καρδίτσα και τα Τρίκαλα στον πόλεμο και πιο συγκεκριμένα η συμβολή τους στην κατάληψη του Υψώματος 731, ενώ στο μουσικό μέρος ακούστηκαν τραγούδια που ερμήνευσε η Μαρινέλλα στον πασίγνωστο δίσκο της «Αλβανία» και τραγούδια της Σοφίας Βέμπο. Αναφορά δόθηκε επίσης σε ορισμένες από τις γυναίκες καλλιτέχνιδες που ερμήνευσαν τραγούδια σχετικά με τον πόλεμο και σήμερα ίσως δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές, όπως η Δανάη Στρατηγοπούλου και η Κούλα Νικολαϊδη, αλλά και η άγνωστη ιστορία της Ρένας Βλαχοπούλου.

28 10 2023

Ποιήματα ανέγνωσαν οι μαθήτριες Μπούκη Κωνσταντίνα και Αντωνίου Ελπίδα, ενώ στο μουσικό μέρος συνεργάστηκαν αρμονικά η Βυζαντινή χορωδία υπό τη διεύθυνση της εκπαιδευτικού κ. Στέλλας Τύμπα, ολιγομελές οργανικό σύνολο υπό τη διεύθυνση της κ. Ζωής Αθανασίου και ολιγομελές σύνολο πνευστών για την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου υπό την καθοδήγηση του κ. Άγγελου Παλαπέλα. Την επιμέλεια της γιορτής είχε η εκπαιδευτικός κ. Ζωή Αθανασίου, ενώ συμμετείχαν και οι εκπαιδευτικοί: κ. Πέτρος Τσιμπερόπουλος (πιάνο), κ. Ευάγγελος Ιγγλέζος (βιολί), κ. Σαφαρή Χαρούλα (βιολοντσέλο) και κ. Βασίλης Ακρίδας (μπουζούκι). Στο οργανικό σύνολο συμμετείχαν οι μαθητές/-τριες: Γιώργος Διδάγγελος (τρομπέτα), Αριστοτέλης Γιαννίκας (κιθάρα), Βασιλική Κοτρώτσιου (ακκορντεόν), Γιώργος Γκαγκούλιας και Αθανάσιος Κατσίκας (μπουζούκι), Μαριάννα Ρίτσιου (φλάουτο), στα φωνητικά οι μαθήτριες Τσουκαλά Αικατερίνη και Νταλαμπίρα Άννα, ενώ την επιμέλεια των ηχητικών είχαν ο κ. Άγγελος Παλαπέλας και ο μαθητής Νικόλαος Καζάκος.

Χρόνια πολλά Ελλάδα!