Συντάχθηκε από την Πρεσβεία Μπουρλή

Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία, την Τετάρτη 6 Δεκέμβρη επισκέφτηκαν το σχολείο μας το Εργαστήρι Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ) Σοφάδων και το «Θεοδωρίδειο Κέντρο – Ορίζοντες» του Δήμου Καρδίτσας.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, Παλαπέλας Άγγελος, Μπουρλή Πρεσβεία, Ντζιαβού Κωνσταντίνα και Λαζινού Μαρία, μαζί με μια ομάδα παιδιών του Λυκείου οργάνωσαν δράσεις για τους/τις φιλοξενούμενους/ες μαθητές/τριες. Μέσα σε ένα πολύ ζεστό και εγκάρδιο κλίμα όλοι μαζί έπαιξαν και τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα -και όχι μόνο- τραγούδια, χόρεψαν και διασκέδασαν. Σε όλα τα παιδιά δόθηκε η ευκαιρία να παίξουν στα κρουστά (ντέφι, ντραμς, μεταλλόφωνο, γκρανκάσα) προκαλώντας τον ενθουσιασμό τους. Στο τέλος οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο σχολείων αντάλλαξαν χριστουγεννιάτικες κάρτες, ενώ οι ωφελούμενοι/ες του «Θεοδωρίδειου Κέντρου Ορίζοντες» στόλισαν ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο με χειροποίητα από εκείνους/ες στολίδια.

Ήταν μια πολύ όμορφη και ξεχωριστή ημέρα γεμάτη χαρά, αγάπη και πολλή μουσική. Ευχαριστούμε το Δ/ντή, κ. Χρήστο Νούτσο και το Σύλλογο Διδασκόντων του ΕΕΕΕΚ Σοφάδων, καθώς και την υπεύθυνη του «Θεοδωρίδειου Κέντρου – Ορίζοντες», Έξαρχου Ζωή, που μαζί την αντιπρόεδρο Αντωνίου Ελένη και μέλος του Δ.Σ., Γαλάνη Ουρανία ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση του σχολείου μας

.3 12 2023