Φοίτηση το σχολικό έτος 2023-2024

Μετεγγραφές μαθητών σε οποιαδήποτε τάξη του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας (Γυμνασίου-Λυκείου) από άλλο Μουσικό Σχολείο επιτρέπονται εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις στο Μουσικό Σχολείο υποδοχής και σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις (Νομοθεσία:Υ.Α. 58167/Δ2/13-4-2018 - ΦΕΚ 1371/τ.Β'/24-4-2018 Λειτουργία Μουσικών Σχολείων).

Αν υπάρξουν κενές θέσεις στη Β' και Γ' Γυμνασίου καθώς και στις Α', Β' και Γ' τάξεις Λυκείου από μετεγγραφή, απομάκρυνση μαθητών ή από οποιοδήποτε άλλο λόγο, τότε αυτές οι κενές θέσεις συμπληρώνονται μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων που πραγματοποιούνται εντός του τρίτου δεκαημέρου του μηνός Σεπτεμβρίου κάθε σχολικού έτους.

Τα μαθήματα που εξετάζονται είναι η Θεωρία και Πράξη της Ευρωπαϊκής Μουσικής, η Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική, καθώς και τα υποχρεωτικά ατομικά όργανα.

Η εξεταστέα ύλη των κατατακτηρίων εξετάσεων προέρχεται κάθε φορά από την διδαχθείσα ύλη του αμέσως προηγούμενου σχολικού έτους και ανακοινώνεται στο σχολείο με τη λήξη του διδακτικού έτους.