Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι κατά το σχολικό έτος 2022-2023 στο σχολείο μας λειτουργεί Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) που αποτελείται από την εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης Μπουρλή Πρεσβεία, την ψυχολόγο Λιάκου Μαρία, την κοινωνική λειτουργό Σαμαρά Μαρία και τον Διευθυντή που προεδρεύει στις συνεδριάσεις.

Σκοπός της ΕΔΥ είναι η υποστήριξη όλων των μελών της σχολικής κοινότητας (μαθητών-εκπαιδευτικών-γονέων) μέσα από στοχευμένες παρεμβάσεις ενδυνάμωσης.

Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται στο χώρο του σχολείου κάθε Πέμπτη από τις 8.15 μέχρι τις 12.15 κατόπιν επικοινωνίας με την εκπαιδευτικό της Ε.Δ.Υ. στο τηλέφωνο του σχολείου 24410-73970.

Η συναίνεση και η συνεργασία σας ως γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών διασφαλίζει την επίτευξη της εκπαιδευτικής και κοινωνικό-συναισθηματικής ανάπτυξης τους που αποτελεί εξάλλου κοινό μας στόχο.

Όσοι γονείς επιθυμείτε μπορείτε να συμπληρώσετε την υπεύθυνη δήλωση που δόθηκε στα παιδιά και να μας την επιστρέψετε.

Παράλληλα, στο σχολείο λειτουργεί σε μόνιμη βάση ο θεσμός του Συμβούλου Σχολικής Ζωής, έργο του οποίου είναι να υποστηρίζει την ένταξη των μαθητών/τριών, να διαχειρίζεται ήπιες κρίσεις συμβουλεύοντας, καθοδηγώντας και προσφέροντας ενημέρωση στη σχολική κοινότητα (μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς). Για το σχολικό έτος που διανύουμε Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής έχουν οριστεί οι εκπαιδευτικοί: Μπουρλή Πρεσβεία, Μπρούτσου Αγαθή και Παναγιώτου Σοφία.