Συντάχθηκε από τη Μαρία Τσιαμούρα

Ποιες λέξεις μπορούν να περιγράψουν την κλασική μουσική; Η κλασική μουσική είναι διαχρονική, εκλεπτυσμένη, ισορροπημένη, άλλοτε απλή, άλλοτε πολύπλοκη, προσβάσιμη, επιδραστική, προκλητική, κινητοποιεί συναισθηματικά, εμπνέει…

Ένας από τους ποιο ανταποδοτικούς τρόπους επαφής με την ιστορία και την παράδοση της κλασικής μουσικής είναι η μοναδική ακουστική εμπειρία μίας δια ζώσης παράστασης, γιατί η ζωντανή μουσική, με τη φυσική ποιότητα των ήχων της, “αγγίζει” την ψυχή, εκθέτει τον ακροατή στο πολυποίκιλο πεδίο αυτού του είδους της μουσικής, βοηθώντας τον να την κατανοήσει καλύτερα. Φυσικά, είναι σημαντικό να διαδίδεται το μήνυμα της υποστήριξης αυτής της κουλτούρας.

Σε αυτό το πλαίσιο και με αυτές τις προθέσεις, την Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024, φιλοξενήθηκε στον χώρο του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας ρεσιτάλ μουσικής δωματίου, στο οποίο συνέπραξαν η Ζωή Αθανασίου, μουσικολόγος και καθηγήτρια πιάνου του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας και ο βιολονίστας Σπύρος Τάκας, καθηγητής του Μουσικού Σχολείου Σιάτιστας. Έργα που βασίστηκαν στον μουσικό διάλογο του πιάνου με βιολί ή βιόλα, είτε με ήπια αρμονική γλώσσα ή αντιστικτικά επιτηδευμένα, στα οποία αποκωδικοποιούνται οι συνθετικές ικανότητες των δημιουργών τους, καταγράφονται οι μουσικοί νεωτερισμοί της εποχής τους, έργα προκλητικά δεξιοτεχνικά για τους ερμηνευτές τους, οδήγησαν τους φιλόμουσους ακροατές σε μία όμορφη μουσική διαδρομή από τον συντηρητικό ρομαντισμό του Johannes Brahms, στον ύστερο ρομαντισμό του Cezar Franck, μέχρι τον Paul Peron.

Ήταν σίγουρα ένα πολύ ενδιαφέρον ακρόαμα.

received 965980245128097