Συντάχθηκε από τη Ζωή Αθανασίου

Ακούσαμε ΜΟΥΣΙΚΗ…..μουσική που έκανε το νου μας και τη φαντασία μας να πραγματοποιήσουν τα πιο ονειρεμένα ταξίδια τους….από την Αργεντινή και την Ισπανία, στη Ρωσία και στην Τουρκία, ταξιδέψαμε πολύ στη συναυλία για τέσσερα χέρια στο πιάνο που διοργάνωσε το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας την περασμένη Κυριακή 29 Οκτωβρίου στην αίθουσα του Διοικητηρίου του σχολείου.

φωτογραφία 4 χέρια

Η Μαρίζα Αργυρίου, καθηγήτρια πιάνου του Μουσικού Σχολείου και η Κατερίνα Ζάχου, εκπαιδευτικός μουσικής στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, ερμήνευσαν σύγχρονο ρεπερτόριο για 4 χέρια στο πιάνο ή διασκευές έργων γραμμένων για αυτό τον συνδυασμό (έργα A.Piazzolla, F.Say, M.Cornick, Z.Peter, S.Rachmaninoff, G.Sviridov και Μ.de Falla) και προσέφεραν ένα μαγικό ηχητικό αποτέλεσμα που ενθουσίασε το κοινό. Η αίθουσα του διοικητηρίου αποδείχτηκε πολύ μικρή για να χωρέσει το πλήθος κόσμου που προσήλθε για να απολαύσει μια τόσο υψηλού επιπέδου συναυλία, την οποία δεν έχουμε συχνά την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε στην πόλη μας. Οι τεχνικές απαιτήσεις των έργων υψηλές, η ευαισθησία των καλλιτεχνών και οι εναλλαγές των χρωμάτων, των ρυθμών και του ύφους κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον όλων μας. Ιδιαίτερη εντύπωση έκανε η χρήση του πιάνου ως εγχόρδου και κρουστού οργάνου, δημιουργώντας μια ιδιαίτερη ηχητική παλέτα. Η εκδήλωση εντασσόταν στο πλαίσιο του ετήσιου καλλιτεχνικού προγραμματισμού του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας, το οποίο, ως μουσικός εκπαιδευτικός οργανισμός, έχει προγραμματίσει για το τρέχον σχολικό έτος μια σειρά εκδηλώσεων που περιλαμβάνουν εμφανίσεις των μουσικών συνόλων, μαθητικές συναυλίες, συνεργασίες με φορείς, συναυλίες καθηγητών και πολλές πολλές ακόμη δράσεις.