Διδασκαλία από απόσταση

Α/ Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

1/  Το Ωρολόγιο Πρόγραμμα (ΩΠ) Γυμνασίου και Λυκείου θα συνεχίζει να ισχύει κανονικά. Αν υπάρξει ανάγκη να τροποποιηθεί θα ενημερωθείτε σχετικά.

2/  Θα σταλούν στα προσωπικά email των γονέων / κηδεμόνων και στα μαθητικά email οι σύνδεσμοι (links) των καθηγητών του τμήματος των μαθητών/τριών. Σύμφωνα με το πρόγραμμα ο μαθητής/τρια θα εισέλθει στην ψηφιακή τάξη του κάθε καθηγητή/τριας και στην ανάλογη ώρα. Για παράδειγμα αν το παιδί έχει 1η ώρα Μαθηματικά και 2η ώρα Ιστορία, βάση του ΩΠ θα εισέλθει στην ψηφιακή τάξη (σύνδεσμος) του/της καθηγητή/τριας που διδάσκει τα Μαθηματικά, η επόμενη κίνηση είναι να εισέλθει στην ψηφιακή τάξη (σύνδεσμος) του/της καθηγητή/τριας που διδάσκει την Ιστορία κ.ο.κ. μέχρι και το τέλος της ημέρας.

3/ Η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική και ο/η διδάσκων/ουσα συμπληρώνει φύλλο απουσιών.

Β/ Ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

1/ Κάθε μαθητής και μαθήτρια του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας έχει ήδη μαθητικό λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ), αποτελούμενο από το όνομα χρήστη (username) και τον προσωπικό του κωδικό (password).

Τον λογαριασμό αυτόν στο ΠΣΔ οι μαθητές/τριες Λυκείου τον δημιούργησαν στο μάθημα της Πληροφορικής, ενώ οι μαθητές/τριες Γυμνασίου τον δημιούργησαν (με την βοήθεια γονέα) την προηγούμενη σχολική χρονιά (Μάρτιος/Απρίλιος 2020).

Οι λογαριασμοί των μαθητών/τριών της Α’ Γυμνασίου μεταφέρθηκαν υπηρεσιακά από το Δημοτικό Σχολείο αποφοίτησης στο Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας.

2/ Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες θα πρέπει να εισέλθουν στην πλατφόρμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας του ΠΣΔ στην διεύθυνση webmail.sch.gr ώστε να πληροφορηθούν για τους συνδέσμους (ψηφιακές τάξεις) των καθηγητών/τριών τους.

3/ Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες θα πρέπει να εισέλθουν με το λογαριασμό τους στο ΠΣΔ στις πλατφόρμες ασύγχρονης εκπαίδευσης “Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-τάξη)” στην ιστοσελίδα https://eclass.sch.gr/ και "e-me” στην ιστοσελίδα e-me.edu.gr, ώστε στην συνέχεια να γίνουν μέλη των ψηφιακών τμημάτων από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Σε περίπτωση δυσκολίας εισαγωγής στον μαθητικό λογαριασμό των προηγούμενων βημάτων (πχ έχουν ξεχάσει το όνομα χρήστη ή/και τον κωδικό πρόσβασης τους στο ΠΣΔ) οι μαθητές του Λυκείου  μπορούν να ζητήσουν την βοήθεια του καθηγητή Πληροφορικής του σχολείου μας, οι μαθητές του Γυμνασίου ανακτούν μόνοι τους τα στοιχεία του λογαριασμού τους.

Για την ανάκτηση των στοιχείων του λογαριασμού στο ΠΣΔ ο γονέας που δημιούργησε τον λογαριασμό θα πληκτρολογήσει το όνομα χρήστη του παιδιού ή το προσωπικό του κινητό τηλέφωνο στην ιστοσελίδα register.sch.gr/password/reset_password/ και θα ακολουθήσει λίγες απλές οδηγίες.