Οι μαθητές γράφουν...

Με αγάπη, μεράκι και ανεξάντλητη διάθεση για μουσική δημιουργία, εν μέσω πανδημίας και εξ αποστάσεως μουσικής, χωρίς σύνορα, καθηγητές και μαθητές του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας, ονειρεύτηκαν σαν τον Καραγκιόζη, τον λαϊκό φτωχό Έλληνα, που ζει εγκλωβισμένος στο τουρκοκρατούμενο περιβάλλον, σηκώνει στις πλάτες τους φίλους και εχθρούς, ενώ μέσα από το λευκό σεντονάκι και την τρελή του λάμπα μοιράζει αγάπη, βάζοντας στη σκιά του το κάθε παιδί του κόσμου, που δεν παύει να ονειρεύεται.

Το όνειρο που γίνεται καταφύγιό του τον σώζει όπως κι εμάς άλλωστε, πώς αλλιώς αφού οφείλουμε να επιβιώσουμε.

Σε όλο το διάστημα της πανδημίας με όλα τα προβλεπόμενα μέτρα της Πολιτικής προστασίας για τη δημόσια Υγεία, το σπίτι γίνεται στούντιο και μετά το πέρας αυτής, σε στούντιο μετατρέπεται δειλά δειλά το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας.

Έτσι, τα μουσικά όργανα διαδέχονται το ένα το άλλο, ξυπνούν τις πνιγμένες από την καραντίνα φωνές, ζωντανεύουν τις νότες, αναδεικνύοντας την μαγεία της μουσικής. Οι ήχοι δυναμώνουν, ο χώρος γεμίζει από ενέργεια και ταλέντο σε μια μουσική σύνθεση που ενώνει τους μαθητές με τους μαέστρους και το κοινό.

Έτσι ακριβώς, όπως ξέρουν να κάνουν πάντα οι μαθητές των συνόλων ΤΗΣ ΜΠΑΝΤΙΝΑΣ, ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ, ΤΟΥ ΠΙΑΝΟΥ, ΤΩΝ ΚΡΟΥΣΤΩΝ ΚΑΙ ΕΓΧΟΡΔΩΝ, όλοι ενωμένοι άρρηκτα σε μια διαφορετική μπάντα, μια πρωτότυπη συνεργασία, ένα μεγάλο σύνολο FUSION BAND ... !!!

Απολαύστε τους μαθητές μας εδώ!

180px Karaghiozis1