Συντάχθηκε από τη Μαρία Τσιαμούρα

Καρδίτσα, 16 Νοεμβρίου 2018

Πολυτεχνείο τότε, Ελευθερία τώρα.

Ωστόσο, αυτή η διαδρομή της Ελευθερίας διανύθηκε και κατέληξε ως τη Δημοκρατία με ανησυχίες, διεκδικήσεις και συγκρούσεις.

Κάθε χρόνο το Νοέμβρη, αυτή η μέρα έρχεται ως υπενθύμιση, ώστε να μην ατονήσει η μνήμη της εξέγερσης και της πάλης για ελευθερία, δημοκρατία, κοινωνική δικαιοσύνη, αλληλεγγύη.

«Ψηλαφίζουμε» ξανά τις σελίδες της εθνικής μας ιστορίας. Τα οράματα, τα ιδανικά, οι αξίες, τα συνθήματα, τα ασπρόμαυρα τραγικά πλάνα εκείνης της εποχής εξαλλάχθηκαν σε σύμβολα, μηνύματα, διδάγματα και εικόνες σύγχρονων ηθικών ηρώων.

Το Νοέμβρη, λοιπόν, ο απόηχος του παρελθόντος εξακολουθεί να μας συγκλονίζει γιατί είναι «πολλά αυτά που γίνανε, πολλά κι αυτά που ακόμα δεν έχουν γίνει· πολλά είναι που ?χουν μείνει αδικαίωτα?»

*Τη σχολική εορταστική εκδήλωση παρουσίασαν οι: Δημήτρης Αγατιανός και Νίκος Κεφσερίδης. Ανέγνωσαν οι: Αλεξάνδρα Καπνογιάννη και Μαριαλένα Μαραγκάκη, τραγούδησε ο Φίλιππος Μπουμπάρας και έπαιξαν οι μαθητές του Jazz Συνόλου: Κώστας Σαλής, Βύρωνας Τσούκης, Άννα Βασιλοπούλου, Νίκος Κεφσερίδης, Δημήτρης Κουνέλης, Ελισάβετ Ρίτσιου, Φώτης Τσίπρας.

Επιμελήθηκαν φιλολογικά οι : Αθηνά Βρέλλη και Αγλαΐα Δαβάκη, μουσικά ο Νότης Λάππας, εικαστικά η Κων/να Ντζιαβού και ηχητικά ο Άγγελος Παλαπέλας.