Συντάχθηκε από τη Μαρία Τσιαμούρα

Καρδίτσα, 3 Νοεμβρίου 2018

Είναι η δεύτερη φορά-σε διάστημα μερικών μηνών- που ο Γερμανός δεξιοτέχνης του πιάνου και καθηγητής του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονία Uwe Matschke επισκέπτεται το σχολείο μας για να παραδώσει ένα ακόμη ρεσιτάλ, αποδεχόμενος πρόσκληση του συλλόγου διδασκόντων και του συλλόγου γονέων.

Και αν για τον ίδιο τον καλλιτέχνη αυτός είναι ο τρόπος να κοινωνήσει την τέχνη του, για τους ακροατές είναι μία ευκαιρία να αναβαθμίσουν το επίπεδο των μουσικών εμπειριών τους- βασική επιδίωξη, άλλωστε, της παιδαγωγικής πρακτικής στο σχολείο μας.

Επικεντρωμένος, λοιπόν, «λόγω ιδιοσυγκρασίας», στο γερμανικό ρομαντισμό, ο Uwe Matschke ευφυώς επέλεξε το έργο των R. Schumann και J. Brahms, ώστε η δομή, η χρωματική αρμονική ελευθερία, η «διαφωνία», οριοθετημένοι αλλά και πολυπλοκότεροι ρυθμοί, η προγραμματική αλλά και η μουσική χωρίς περιγραφές, η έμπνευση, η εκφραστικότητα, η δεξιοτεχνία, με εργαλείο το πιάνο, να οδηγήσουν, τελικά, τον ακροατή στα μονοπάτια ενός ήπιου ρομαντισμού.

Uwe Matschke σπούδασε στην Ανώτατη Σχολή Μουσικής Franz Liszt της Βαϊμάρης και έπειτα στην Ακαδημία Franz Liszt της Βουδαπέστης. Έχει διδάξει στη Βαϊμάρη, έχει δώσει ρεσιτάλ σε πολλές πόλεις της Γερμανίας καθώς και στη Ρωσία, ενώ έχει συμπράξει με σημαντικές ορχήστρες αλλά και σχήματα μουσικής δωματίου. Στη δισκογραφία του συγκαταλέγονται έργα των M. Mussorgsky, R. Schumann και F. Schubert. Από το 1987 ζει και εργάζεται στην Ελλάδα.