Συντάχθηκε από τη Μαρία Τσιαμούρα

Καρδίτσα,28 Σεπτεμβρίου 2018

H 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού οργανώθηκε με στόχο τη δραστηριοποίηση των σχολικών μονάδων ώστε να συμβάλλουν ουσιαστικά στην ενεργοποίηση των μαθητών και μαθητριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου.

Με τη λογική ότι ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης θα οδηγήσει στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα και με το σύνθημα «ας κινηθούμε», υλοποιήθηκαν στα χρονικά όρια του σχολικού ωραρίου αθλητικές δράσεις, όπως κινητικές δραστηριότητες αλλά και ομαδικά και ατομικά αθλήματα.

Ομολογουμένως, η πιο διασκεδαστική στιγμή για όλους μας ήταν το μάθημα Zumba που οργανώθηκε στο υπαίθριο θεατράκι μας.