Συντάχθηκε από τη Σοφία Κόκκινου

Την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου η ομάδα εκπαιδευτικών του προγράμματος Εrasmus+/KA1 του Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας, στο πλαίσιο της διάχυσης του προγράμματος, υποδέχτηκε και καλωσόρισε τους μαθητές της Α' Γυμνασίου, οργανώνοντας τη δράση "παίζοντας και γνωρίζοντας τους συμμαθητές μου".

Η δράση βασίστηκε σε δύο δραστηριότητες γνωριμίας και εξοικείωσης με τα μέλη της ομάδας, όπως αυτές παρουσιάστηκαν στα επιμορφωτικά σεμινάρια των καθηγητών μας στην Πράγα και στο Άσσεν.

Τα αποτελέσματα των δράσεων ήταν πολύ θετικά. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους, να αποβάλουν σταδιακά το άγχος που κατακλύζει τα "πρωτάκια" του γυμνασίου και να γνωρίσουν και τους υπόλοιπους συμμαθητές τους με διαδικασίες διαφορετικές από τις συνηθισμένες. Αξίζει να σημειωθεί ότι τις παραπάνω δράσεις παρακολούθησαν και καθηγητές του σχολείου που δεν συμμετείχαν στα επιμορφωτικά σεμινάρια. Όλοι ανυπομονούν για τις επόμενες δραστηριότητες!!

Για περισσότερες πληροφορίες για τη δράση μπορείτε να επισκεφτείτε το ιστολόγιο του σχολείου που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο της διάχυσης των αποτελεσμάτων της επιμόρφωσης του Erasmus+. https://mskerasmus.blogspot.com/2018/09/blog-post.html