Συντάχθηκε σπό τη Σοφία Παναγιώτου

Μια ξεχωριστή εμπειρία είχαν τη δυνατότητα να βιώσουν οι μαθητές/ τριες των τμημάτων Α1 και Α3 Γυμνασίου του σχολείου μας. Με αφορμή τις γιορτινές ημέρες, που όλα τα παιδιά περιμένουν με ενθουσιασμό, την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2022, στο χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης, πραγματοποιήθηκε δράση, στην οποία προσκεκλημένος ήταν ο Βιβλιοθηκονόμος των Παιδικών Βιβλιοθηκών του Δήμου Καρδίτσας, κ. Θανάσης Κουρόγλου.

Συγκεκριμένα, ο κ. Κουρόγλου διάβασε μια Χριστουγεννιάτικη ιστορία, την οποία πλαισίωσαν μουσικά μαθητές από διάφορα τμήματα του σχολείου μας, και στη συνέχεια έγινε συζήτηση με τους μαθητές με έμφαση στα διαχρονικά μηνύματα που αναδεικνύονται μέσα από τα λογοτεχνικά κείμενα. Ακολούθησε εργαστήρι δημιουργικής γραφής, όπου οι μαθητές συνεργάστηκαν σε ομάδες, έγιναν για λίγο «μικροί συγγραφείς», παρουσίασαν τα έργα τους και μας εξέπληξαν με τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την αναγραφή ευχών και ανάρτησή τους στο «δέντρο των ευχών» αλλά και την προσφορά κερασμάτων σε όλους τους συμμετέχοντες με την ευχή όλων μας η χρονιά που έρχεται να είναι εξίσου γόνιμη και δημιουργική.

Εμψυχώτριες της δράσης ήταν οι φιλόλογοι του σχολείου μας: Βαγενά Χρυσούλα, Βρέλλη Αθηνά, Κοντού Σοφία, Παναγιώτου Σοφία, η καθηγήτρια Εικαστικών Ντζιαβού Κωνσταντίνα και η καθηγήτρια Μουσικής Παπαδημητρίου Βασιλική.

Kouroglou 2022