Νέα

Το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας ανακύκλωσε την Δευτέρα 18/7/22 παλαιό μηχανογραφικό εξοπλισμό.

Η ανακύκλωση πραγματοποιήθηκε μέσω εγκεκριμένου φορέα από τον Ελληνικό Οργανισμό Ανακύκλωσης για την εναλλακτική διαχείριση των Αποβλήτων Ηλεκτρικού και Ηλεκτρονικού Εξοπλισμού (ΑΗΗΕ) στην Ελλάδα.

Ακολουθώντας όλες τις νόμιμες διαδικασίες που προβλέπονται από την νομοθεσία για την απόσυρση δημόσιου υλικού, το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας προσπαθεί να μειώσει το περιβαλλοντικό του αποτύπωμα, ανακυκλώνοντας εξοπλισμό που πλέον δεν χρησιμοποιείται λόγω παλαιότητας.

Το Σχολείο μας είναι σταθερά προσανατολισμένο στην οικολογία και το τρίπτυχο Μειώνω - Επαναχρησιμοποιώ - Ανακυκλώνω (Reduce-Reuse-Recycle) - και μαζί με τις άλλες του δράσεις για το περιβάλλον - προσπαθεί να μυήσει εκπαιδευτικούς και μαθητές στην οικολογική συνείδηση.

IMG 20220718 132030