Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες των μαθητών που φοιτούν φέτος στην Γ’ Γυμνασίου, στην Α’ Λυκείου και στη Β’ Λυκείου

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ.1/ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑΛ.) για το σχολικό έτος 2023-24 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ).

Ως δημόσιο Λύκειο θεωρούνται και οι Λυκειακές Τάξεις του Μουσικού Σχολείου. Πριν την e-εγγραφή του μαθητή/τριας πρέπει να επικαιροποιήσετε τη διεύθυνση διαμονής του μαθητή/τριας. Για το λόγο αυτό ο Κηδεμόνας που έχει δηλωθεί στο σχολείο ως «Κηδεμόνας E-eggrafes» πρέπει να εκτυπώσει, να συμπληρώσει και να υποβάλει στο σχολείο την υπεύθυνη δήλωση που υπάρχει εδώ. Τα στοιχεία του «Κηδεμόνα E-eggrafes» πρέπει να είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που είναι καταχωρισμένα στο taxisnet.

Ο έτερος κηδεμόνας πρέπει να εκτυπώσει, να συμπληρώσει και να υποβάλει στο σχολείο την άλλη υπεύθυνη δήλωση που υπάρχει εδώ.

Για την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης, θα σας ενημερώσουμε μόλις ενεργοποιηθεί η εφαρμογή και θα σας χρειαστούν οι κωδικοί ΓΓΠΣ (taxis), η ακριβής ημερομηνία γέννησης του μαθητή/τριας και ο αριθμός μητρώου του μαθητή/τριας, που μπορείτε να τον δείτε στον έλεγχο προόδου που θα σας αποσταλεί ηλεκτρονικά με τη λήξη των μαθημάτων. Σε κάθε περίπτωση, μπορείτε να απευθύνεστε στο σχολείο για οποιαδήποτε διευκρίνιση.