Ενημέρωση γονέων

Αθήνα 3/4/2023

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Πρόσκληση του Δ.Σ της Πανελλήνιας Ένωσης Γονέων Μουσικών & Καλλιτεχνικών Σχολείων στην Εκλογοαπολογιστική Γενική Συνέλευση της Ένωσης, η οποία θα λάβει χώρα την Κυριακή 30 Απριλίου στις 10.30πμ , στο Μουσικό Σχολείο Αθηνών (Δράκοντος 37  Αθήνα 104 42, στη συμβολή της Εθνικής Αθηνών Λαμίας με την Καβάλας).

Σύμφωνα με το καταστατικό, αμέσως μετά το πέρας της Συνέλευσης (η οποία έχει ως ημερήσια διάταξη τον απολογισμό του απερχόμενου Δ.Σ και την απαλλαγή των μελών του Δ.Σ από τα καθήκοντά τους, την έγκριση της Έκθεσης της Εξελεγκτικής Επιτροπής, την εκλογή Εφορευτικής Επιτροπής)  θα διεξαχθούν οι εκλογικές διαδικασίες καθώς και η σύσταση του νέου ΔΣ.

* τα μέλη της εξελεγκτικής επιτροπής θα συνεδριάσουν νωρίτερα για τον έλεγχο και τη σύνταξη της έκθεσης.

Για την νομιμοποίηση των συλλόγων απαιτούνται τα παρακάτω νομιμοποιητικά  έγγραφα και τα οποία θα πρέπει άμεσα να μας στείλετε στο mail της Ένωσης.

1. Καταστατικό Συλλόγου Γονέων (στην περίπτωση νέας εγγραφής συλλόγου)

2. Πρακτικό εκλογών Εφορευτικής Επιτροπής (επικυρωμένο αντίγραφο από τον Σύλλογο Γονέων) στο οποίο να αναφέρονται και οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποι στην Πανελλήνια Ένωση. Στην περίπτωση που οι αντιπρόσωποι έχουν οριστεί από την Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Γονέων, επιπρόσθετα απαιτείται η προσκόμιση επικυρωμένου από τον σύλλογο αντιγράφου των πρακτικών της συνέλευσης στο οποίο να αναφέρεται η απόφαση για την εκπροσώπηση του συλλόγου στην Πανελλήνια Ένωση καθώς και τα στοιχεία (ονοματεπώνυμο) των εκπροσώπων.

3. Κατάσταση ψηφισάντων εκλογικής διαδικασίας (επικυρωμένο αντίγραφο από τον Σύλλογο Γονέων)

4. Πρακτικό σύστασης σε σώμα (επικυρωμένο αντίγραφο από τον Σύλλογο Γονέων).

5. Βεβαίωση από την διεύθυνση του σχολείου για τον αριθμό των μαθητών

Παρακαλούμε επίσης όσους δεν το έχουν ακόμα πράξει για την άμεση επικαιροποίηση των στοιχείων των εκπροσώπων των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων στην Πανελλήνια Ένωση (όνομα, επίθετο, mail και λοιπά στοιχεία επικοινωνίας) προκειμένου να τους κοινοποιηθεί η σχετική πρόσκληση.

Υπενθυμίζουμε πως προκειμένου να λάβουν μέρος οι εκπρόσωποι των συλλόγων στην Εκλογοαπολογιστική Γενική Συνέλευση θα πρέπει οι σύλλογοι να τακτοποιηθούν ταμειακά. Σύμφωνα με το άρθρο 10 του καταστατικού της Πανελλήνιας Ένωσης Γονέων Μουσικών & Καλλιτεχνικών Σχολείων (δείτε το σχετικό επισυναπτόμενο link) "απαιτείται να είναι παρόντα το 1/2 των ταμειακά εντάξει μελών και το 1/2+1 των εκπροσώπων" προκειμένου να έχει η εκλογοαπολογιστική συνέλευση απαρτία. "Κάθε σύλλογος-μέλος συμμετέχει στις εργασίες της Πανελλήνιας Ένωσης και στη Γενική Συνέλευση με δύο εκλεγμένους εκπροσώπους. Στην περίπτωση που δεν προβλέπεται από το Καταστατικό του η εκλογή εκπροσώπων, τότε για τον τρόπο ορισμού τους αποφασίζει η Γ.Σ. κάθε Συλλόγου-μέλους" ενώ δεν τίθεται σε κανένα άρθρο του καταστατικού ζήτημα μέτρου (αναγκαίος αριθμός ψηφισάντων σε σχέση με την δύναμη του σχολείου σε μαθητές).

* Σας επισημαίνουμε ότι με απόφαση του ΔΣ θα καλυφθούν τυχόν έξοδα μετακίνησης των αντιπροσώπων από επαρχία όπως βενζίνη, διόδια εισιτήρια και διανυκτέρευση μιας ημέρας για όσους έρχονται από μακριά ( άνω των 300 χιλιομέτρων ) και κρίνεται απαραίτητο να διανυκτερεύσουν.

Θα παρακαλούσαμε όσοι πρόκειται να διανυκτερεύσουν να μας το δηλώσουν σύντομα για να φροντίσουμε για τη διαμονή τους.

Με εκτίμηση,

Το Δ.Σ της Πανελλήνιας Ένωσης Γονέων Μουσικών & Καλλιτεχνικών Σχολείων

Ο Πρόεδρος                                                             Η Γεν. Γραμματέας

Μπενέτος Αντώνης (6936596736)                  Στούπα Κατερίνα (6937273370)