Εξωσχολικές δραστηριότητες

Συντάχθηκε από τη Μαρία Τσιαμούρα

Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου 2024

Η ετήσια αθλητική διοργάνωση, οι Πανελλήνιοι Σχολικοί Αγώνες Λυκείων Ελλάδας – Κύπρου εξελίσσονται κατά το τρέχον σχολικό έτος, προσφέροντας την ευκαιρία και το κίνητρο όχι μόνο για υψηλές επιδόσεις αλλά και την ενθάρρυνση της ενασχόλησης των νέων με τον αθλητισμό.

Στην πρώτη φάση της, που αφορά σε αγώνες μεταξύ των ομάδων των Λυκείων του κάθε νομού, η ομάδα ποδοσφαίρου μαθητών του σχολείου μας αναμετρήθηκε με την αντίστοιχη του 3ου Γενικού Λυκείου της πόλης μας.

Οι μαθητές μας αγωνίστηκαν επιδεικνύοντας πάθος, εντιμότητα, αποφασιστικότητα και ομαδικό πνεύμα. Ωστόσο, κάποιες φορές είσαι νικητής, ενώ άλλες όχι και αυτή φορά το αποτέλεσμα δεν ήταν υπέρ της ομάδας μας, καθώς οι αγώνες αυτής της φάσης διεξάγονται με το σύστημα του απλού αποκλεισμού (knock out).

Απογοητευμένοι γιατί σε κανέναν δεν αρέσει να ηττάται, οι μαθητές μας είχαν ένα δύσκολο μάθημα ότι το να μαθαίνεις να χάνεις είναι εξίσου σημαντικό με το να κερδίζεις. Η ήττα σε προκαλεί να δεις τα λάθη σου, σε πεισμώνει να ανασυνταχθείς και να βελτιωθείς. Εξάλλου, η προσπάθεια είναι που μετράει και το «Ευ Αγωνίζεσθαι» η μεγαλύτερη νίκη...

IMG 20240205 145436 556

Η ομάδα μας: Θ. Κατσίκας, Ν. Λαλέας, Α. Κεραμτιτζής, Ι. Ρίτσιος, Β. Ταγκούλης, Ν. Μπαλωμένος, Απ. Κισσούδης, Ν. Καλούσης, Γ. Ντάφος, Αγγ. Αθανασίου, Δ. Μπαλογιάννης, Μ. Σφυρίδης, Μ. Παπακέμος, Κ. Ακρίβος, Αγγ. Ντανοβασίλης, Θ. Καλαμίδας και ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής Κ. Καραγιώργος.