Εξωσχολικές δραστηριότητες

Συντάχθηκε από τη Μαρία Τσιαμούρα

Για  δεύτερη φορά κατά το τρέχον σχολικό έτος, το ΜΣ Καρδίτσας προσκαλείται να πλαισιώσει καλλιτεχνικά μία εκδήλωση βιβλιοπαρουσίασης. Πρόκειται για την προώθηση της ποιητικής βιογραφίας του τραγουδοποιού και ποιητή Θανάση Παπακωνσταντίνου, σχεδιασμένη από τον συγγραφέα Λέοντα Ναρ.

Στους στίχους που αναγνώστηκαν και σχολιάστηκε η λειτουργική αυτονομία τους, στις λέξεις που οργανώθηκαν σε μικροϊστορίες και προέβαλαν την «οπτική» του δημιουργού, πως θα μπορούσε να λείπει και η αισθητική απόλαυση που προκύπτει από τη μουσική;

Rok, παραδοσιακές φόρμες, λαϊκές μελωδίες… Αυτούς τους μουσικούς δρόμους, που διασταυρώθηκαν με τους στίχους στο έργο του συνθέτη, τη μουσική «περπατησιά» του, ανέλαβε να παρουσιάσει το Σύνολο Ελληνικής Μουσικής του συναδέλφου Ηλία Παππά, σε σύμπραξη με τη Χορωδία του 18ου Δημοτικού Σχολείου της πόλης μας και τη συνάδελφο Ρίτσα Τσουκαλά.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2023, στο αμφιθέατρο του τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού.

pappas 2023 2