Συντάχθηκε από την Ζωή Αθανασίου

Μαθητές/ -τριες και καθηγητές/-τριες συνεργάστηκαν άψογα σε μία εκδήλωση από την οποία δεν έλειπε τίποτα. Με άξονα την ίδια την πόλη της Καρδίτσας  παρακολουθήσαμε την πορεία της στο χρόνο από την εποχή πριν την έναρξη του πολέμου μέχρι την απελευθέρωσή της, μέσα από μουσική και τραγούδια της εποχής, ηρωική ποίηση, αφήγηση σημαντικών ιστορικών γεγονότων και προβολή σχετικών βίντεο.

Ιδιαίτερη μνεία έγινε στη μάχη για την κατάληψη του Υψώματος 731 και στον τρόπο που παρουσίασε ο τοπικός τύπος την κατοχή και την αντίσταση στην Καρδίτσα εκείνη την περίοδο.

Όπως συμβαίνει κάθε τέτοια μέρα, έγινε ο ορισμός του σημαιοφόρου και των παραστατών, η παράδοση της σημαίας και η απονομή των βραβείων και των  αριστείων στους μαθητές του σχολείου.

Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου: κ. Πέτρος Τσιμπερόπουλος, κ. Μαρία Παπαμιχαήλ και κ. Ιωάννα Βασιλάκου και συμμετείχαν τα εξής σύνολα του Μουσικού Σχολείου με τους υπεύθυνους καθηγητές τους:

• Βυζαντινή χορωδία ( κ. Βαρβάρα Τσιβίκη, κ. Λευτέρης Καρέτσος)
  • Παραδοσιακή ορχήστρα (κ. Γεώργιος Τερζής)
  • Σύνολο μπουζουκιών ( κ. Μηνάς Στυλιανού)
  • Σύνολο Ελληνικής Μουσικής ( κ. Ηλίας Παππάς)

Την αφήγηση ανέλαβαν οι μαθήτριες του σχολείου: Μελίνα Σουλιώτη και Ελπίδα Ελ Μπάχι, ενώ από τη Ρωμιοσύνη απήγγειλε ο μαθητής Ραφαήλ Χατζής.

Στο μουσικό μέρος συμμετείχε και η καθηγήτρια κ. Φανή Καραμήτρου.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες εκ μέρους του Μουσικού Σχολείου στους: κ. Σωτήριο Κούτσικο, κ. Βάσω Κοζιού – Κολοφωτιά και κ. Φένια Λέκκα για την πολύτιμη βοήθεια και παραχώρηση ιστορικού και φωτογραφικού υλικού.

«Ο λαός που δεν γνωρίζει το παρελθόν του δεν μπορεί να οικοδομήσει το μέλλον του…»