Ψυχική υγεία

Ο σύλλογος εκπαιδευτικών του  Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας, στο πλαίσιο της παιδαγωγικής του λειτουργίας, δημιούργησε εν μέσω του δεύτερου κύματος της πανδημίας στην Ελλάδα τον χώρο αυτό στην ηλεκτρονική σελίδα του.

Σκοπός των κειμένων του χώρου αυτού είναι η ενημέρωση του γενικού πληθυσμού για την ψυχική διαχείριση της πανδημίας Covid19, η παροχή οδηγιών σε παιδιά και οικογένειες για την αντιμετώπιση των περιοριστικών μέτρων, η κατάθεση προτάσεων για την πρόληψη και αντιμετώπιση ψυχολογικών επιπτώσεων, η διατύπωση επισημάνσεων για την ηλεκτρονική τάξη και τη διαχείριση σχετικών συζητήσεων, καθώς και προτάσεις δραστηριοτήτων ενδυνάμωσης κοινωνικών και συναισθηματικών δεσμών στην ηλεκτρονική τάξη για την ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας μαθητών, λόγω της αναστολής λειτουργίας των σχολείων. Η επιλογή των κειμένων της σελίδας γίνεται από την ψυχολόγο του σχολείου κ. Ελευθερία Τίγκα. Τα κείμενα επιμελούνται ειδικοί επιστήμονες της ιατρικής σχολής και του τμήματος ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθώς και δομών του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Για το σύλλογο εκπαιδευτικών

Γεώργιος Λίτσιος

ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ-COVID-19- ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ ΚΟΡΟΝΟΙΟΥ