Συντάχθηκε από τη Ζωή Αθανασίου

Το 1ο Γυμνάσιο Κορωπίου και το Γυμνάσιο Αγιάς Λάρισας επισκέφτηκαν το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας την Πέμπτη 16 Μαρτίου.

Η επίσκεψη του 1ου Γυμνασίου Κορωπίου πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της δράσης της χορωδίας του σχολείου και του Ομίλου Μαθητικού Ραδιοφώνου που υλοποιούνται την τρέχουσα σχολική χρονιά. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν τη χαρά να ενώσουν τις φωνές και τις νότες τους σε μια αξέχαστη συνεργασία!

Στο πλαίσιο, λοιπόν, της συνεργασίας των δύο σχολείων, η χορωδία του Γυμνασίου και το Σύνολο Πειραματισμού και Αναδόμησης του Μουσικού Σχολείου υπό τη διεύθυνση των κ. Παπαϊωάννου Κωνσταντίνου και κ. Καρέτσου Ελευθέριου πραγματοποιήσαν κοινή πρόβα και βιντεοσκόπηση του προγράμματος κατά τις ώρες των προβών των μουσικών συνόλων.

Ταυτόχρονα, και στο πλαίσιο υλοποίησης πολιτιστικού προγράμματος με θέμα την παραδοσιακή μουσική και τα παραδοσιακά όργανα, μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου Αγιάς Λάρισας επισκέφτηκαν το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας, ξεναγήθηκαν στο κτήριο Μουσικής Παιδείας και ήρθαν σε επαφή με τα διαφορετικά όργανα επιλογής που διδάσκονται στο σχολείο.

Στη συνέχεια και κατά τις ώρες των προβών των μουσικών συνόλων, τα δύο Γυμνάσια είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τις πρόβες των δεκατριών διαφορετικών μουσικών συνόλων του Μουσικού Σχολείου, ευρωπαϊκών και παραδοσιακών και να γνωρίσουν με αυτόν τον τρόπο τις διαφορετικές τάσεις και στυλ μουσικής. Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευαν εκπαιδευτικοί και με τα δύο σχολεία δώσαμε υπόσχεση για μελλοντικές συνεργασίες!